אודות העמותה

חברי הנהלה

ועד מנהל
יו"ר: דורון קינר

איתי שופל

חנה סנדר

יואל שלום פרץ

נילי גפנן

רינה שלף
 שרון אביב
ועדת ביקורת
הדס מורג
נעמה מאיר
דניאלה רוזנבואים
ניהול
גזברית: נילי גפנן

דבר יושב ראש העמותה
 

על אומנות מספרי הסיפורים

אומנות מספרי הסיפורים נחשבת כאומנות הבמה העתיקה ביותר. מאז שחר התרבות, היו אלו מספרי הסיפורים שהתוו דרך במספר תחומי חיים באמצעים וורבאליים.  בשונה מהתיאטרון, המספר הוא הבמאי, התסריטאי והשחקן של אותו אירוע. המספר יתאים את המופע לקהל ולנסיבות האירוע וישבור את החייץ בינו לבין הקהל וינהל עימו דיאלוג ישיר או עקיף.
עם התפתחות הטכנולוגיה, קיבלה אומנות זו ביטוי באומנויות המוכרות לנו היום כגון ספרים, סרטים ותוכניות טלוויזיה , מה שגרם לתחום, להידחק לשוליים של עולם התרבות.
בשנות ה70 של המאה הקודמת, קמה בארה"ב ובקנדה, עדנה מחודשת לתחום, מתוך שובע מעולם הטכנולוגיה והניכור החברתי ומתוך אידאל תרבותי לקשר ישיר עם הקהל ולהצגת מופע שלם באמצעות עזרים מינימליים.
ישראל הייתה אחד המדינות הראשונות שהחיו את האומנות ובשנות ה80 הוקם בבית אריאלה (בתמיכת עיריית תל אביב) בית הספר למספרי סיפורים שהכשיר מאות מספרים ואירועים וכנסים בין לאומיים התקיימו בו.
מספרי הסיפורים החלו להופיע בתוכניות טלוויזיה ובשנות ה90 קם פסטיבל מסחרי פופולרי בגבעתיים בניהולו של יוסי אלפי, פסטיבל אשר הקשר בינו ובין העמותה ומטרותיה הוא מקרי בלבד.

על עמותת מספרי הסיפורים

העמותה הוקמה ב2008  ובשנת 2019 הוגדרה כמוסד ציבורי.

 חזון העמותה: אמנות הסיפור היא פעילות יצירתית בעלת ערך אסתטי. באמצעות הגשה טובה של סיפור, האמן – מספר הסיפורים, יוצר מעורבות רגשית וחוויה רגשית אצל השומעים. העמותה מבססת את אמנות הסיפור בכלל ומבססת את מקומו של מספר הסיפורים כנושא תרבות בכלל וזהות בפרט.

 

מטרות העמותה

1. קידום הכרה ציבורית וממסדית באומנות מספרי הסיפורים כאמנות במה שוות ערך לאומנויות במה אחרות. אומנות שנועדה להעביר מסרים תרבותיים לציבור הרחב של ילדים, בני נוער ומבוגרים כאחד.
2. לפעול כאיגוד התומך במקצוע מספרי הסיפורים במתן עבודה, תנאי עבודה מול גופים, הכשרת מספרים במסגרת בית הספר להקניית אמנות הסיפור  וקידום יכולתם המקצועית של מספרי הסיפורים באמצעות מחקר, השתלמויות מקצועיות ופיתוח תוכניות הנחייה.
3. שיתוף פעולה עם עמותות וארגונים דומים ברחבי העולם.
4. הפקת אירועים קהילתיים ואמנותיים בהשתתפות מספרי סיפורים.
5. חיבור האוכלוסיות השונות בישראל ומציאת המשותף ביניהן.

פעילות העמותה עד היום

מאז הקמתה, קיימה העמותה, 17 השתלמויות מקצועיות וקורסים למספרי הסיפורים, בחסות בית אריאלה בתל אביב. החל משנת תשפ"ב, בית הספר המקצועי למספרי סיפורים בבית אריאלה, יפעל במתכונת של בי"ס דו שנתי.
בשיתוף החברה למתנ"סים בפרויקט "שמע סיפור", הוקמו מועדוני מספרי סיפורים בקהילות שונות ברחבי הארץ, שמטרתם לחבר קבוצות אוכלוסייה דרך הסיפור האישי. הוקמו מועדונים בבית אל, בית הכרם, גינות העיר, יישובי חבל בנימין, בית שמש, הר חברון, שדרות, חבל יבנה, בית אריאלה בתל אביב, הוד השרון, טמרה ועוד היד נטויה.
העמותה יזמה יחד עם איגוד מנהלי הספריות ומשרד התרבות את "פותחים את הקיץ בגדול", תכנית שהתקיימה משנת 2017  ובה, ביום הראשון של החופש הגדול, התקיימו בלמעלה ממאה ספריות ברחבי הארץ, שעות סיפור לילדים תחת נושא משותף.
יחד עם רשות הטבע והגנים, הקימה העמותה את "פסטיבל סיפורים במדבר", אירוע בן יומיים שמתקיים מדי שנה, החל משנת 2015.
אנו קוראים לכל המספרים, מקצועיים וחובבים כאחד, ולכל מי שיש לו עניין בהחייאתה של אמנות הסיפור, להצטרף בפועל לעמותה שלנו ולחזקה כדי שאכן תגשים את המטרות שהציבה לעצמה.

בברכה,

דורון קינר
יושב ראש העמותה.

 

פרוטוקולים

  25.11.16 

7.1.17
17.1.17
12.7.17
29.5.18
24.6.19

25/9/19
נספח
סעיף
46 
 
תעודת
 רישום
 
 

Thanks for submitting!

עשייה

במהלך שנות קיומה פעלה העמותה הן למען קידום הכשרתם המקצועית של חבריה והן למען יצירת מודעות לאומנות הסיפור בקרב הציבור הרחב והנחלת ערכיה לשכבות נרחבות בחברה, וזאת באמצעות
הקמה וליווי מקצועי למועדוני מספרי סיפורים ברחבי הארץ הפתוחים לקהל הרחב ובשיתוף החברה למתנסים. מטרת המועדונים ליצור מרחב קהילתי וחיבורים בין אוכלוסיות שונות.  המועדונים מהווים עד היום מקום מפגש ובילוי כשהמסגרת המאחדת אותם היא סיפור סיפורים והתוודעות לסיפורו של הזולת. מועדוני מספרים קיימים היום בבית שמש, ירושלים, שדרות, בית אריאלה בתל אביב, בית אל והר חברון.

יצירת מודעות לעידוד הקריאה והחלפת ספרים, דרך מיזם "פותחים את החופש בגדול", בשיתוף משרד התרבות ואיגוד מנהלי הספריות. מיזם המתועד בתקשורת ובו למעלה ממאה מספרי סיפורים המספרים באותה עת בספריות, ברחבי הארץ. המיזם נועד לעודד את ציבור התלמידים לבקר בספריה, להחליף ספרים ולהיחשף לאומנות הסיפור.

בניית תכניות לימודיות ותמיכה במחקרים אקדמיים. אנו מאמינים כי הקריאה נובעת מאהבת הסיפור. ולכן בנינו תכניות לימודיות אותן אנו משווקים למערכות החינוך המעודדות קריאה דרך חשיפה לאומנות הסיפור. כמו כן אנו תומכים ומקדמים מחקרים העוסקים בחשיבות הסיפור ככלי ללימודי מתוך שליחות ואמונה כי הדבר יתרום בהמשך ללמידה משמעותית במערכות החינוך.

יצירת מרחבים תרבותיים להכרת האחר בעזרת סיפור סיפורים. העמותה יוזמת מפגשים של מספרי סיפורים עם קהלים מגוונים, במטרה ליצור חיבור בין אוכלוסיות שונות, מתוך אמונה כי הסיפור האישי מביא להזדהות ולהבנה בין תרבויות. מפגשים כלה .נערכו בג'סר א-זרקה,    .טירה, וירושלים.

קידום הכשרתם המקצועית של מספרי הסיפורים.  העמותה דואגת בכל שנה להכשיר ולקדם את מספרי הסיפורים בהשתלמויות הנמשכות ימים אחדים, מתוך הכרה כי אומנות מספרי הסיפורים דורשת לימוד והתמקצעות. חלק גדול מההשתלמויות מלוות על ידי מכללת אמרסון שבאנגליה, שהינה מרכז עולמי לאומנות הסיפור. בין ההשתלמויות: הסיפור האישי, אימפרוביזציה בסיפור, סיפורי ירושלים, חכוואתי (המספר הערבי), עיצוב הסיפור ומהסיפור האישי לסיפור העם. כמו כן מתקיימות השתלמויות יומיות אחת לחודש בביתו של ד"ר יואל פרץ העוסקות בהיבטים התיאורטיים של אמנות הסיפור ובמורשת הנרטיבית.

תמיכה וליווי עסקי למספרי הסיפורים. העמותה דואגת למספרי הסיפורים באשר הם בכל הנוגע לשמירת עוגן פרנסה, על ידי יצירת קבוצת "נט וורקינג", מאבק בהרעת תנאים וליווי עסקי לעשרות מספרי סיפורים המנסים להשתלב במעגל העבודה.

 

 

שאיפות

ארגון כנסים והשתלמויות לחברי הארגון 

פיתוח פלטפורמות לשיתופי פעולה עסקיים  ומקצועיים

שילוב הופעות של מספרי סיפורים במערכת החינוך כחלק מתכנית הלימודים (למשל במסגרת לימודי הסיפור העממי בכיתות ה')

קידום ההכרה באומנות הסיפור כמקצוע רשמי מטעם מוסדות ממשלתיים

בניית תכנית הכשרה למספרי סיפורים, המוכרת על ידי המועצה להשכלה גבוהה

יצירת קשרים בין לאומיים עם פרפורמרים ומוסדות בתחום

הקמת מרכז לחקר אומנות הסיפור בשיתוף גורמים אוניברסיטאיים

קידום ההכרה בתחום בקרב מוסדות תרבות וכלי התקשורת

ייצוג משפטי לחברי העמותה בסוגיות הנוגעות לתחום כגון, הסדרי תשלום, זכויות יוצרים ותנאי העסקה

בניית כוח ארגוני לתנאי ביטוח ופנסיה

יצירת קהילת חברים תומכת, הדוגלת בעזרה ונתינה הדדית