אודות העמותה

חברי הנהלה

ועד מנהל
יו"ר: דורון קינר

איתי שופל

חנה סנדר

יואל שלום פרץ

נילי גפנן

רינה שלף
 שרון אביב
ועדת ביקורת
הדס מורג
נעמה מאיר
דניאלה רוזנבואים
ניהול
גזברית: נילי גפנן

דבר יושב ראש העמותה
 

אני שמח לחנוך את האתר החדש של עמותת מספרי הסיפורים, או בשמה המלא "העמותה לקידום אמנות מספרי הסיפורים בישראל".

לעמותה שלנו יש כמה מטרות חשובות:

ראשית כל, מטרתנו היא לחשוף את הציבור הרחב לאמנות הסיפור שבעל פה, אמנות ההיגוד, כפי שכינה אותה מורי ורבי, פרופ' דב נוי ז"ל. מסורת ההיגוד היא מסורת עתיקת יומין. אין עם ואין תרבות שאינם מספרים סיפורים. גם לקבוצות האתניות השונות היושבות בארצנו, יהודים, נוצרים, מוסלמים, דרוזים, צ'רקסים ועוד, יש תרבות אוראלית ארוכת שנים. בארכיון הסיפור העממי בישראל (אסע"י) הממוקם באוניברסיטת חיפה, ואשר הוקם על ידי פרופ' דב נוי בשנות החמישים, יש כיום כ-24,000 סיפורי עם שנרשמו מפי מספרים בני כל העדות החיות בישראל, יהודים ולא יהודים כאחד. בעת שעמד בראש הארכיון לא הסתפק פרופ' נוי באיסוף ושימור הסיפורים, אלא פעל רבות להנחלת המורשת האוראלית עצמה ולשימורה, אם באמצעות ספרים וחוברות שבהם פורסמו הסיפורים ואם על ידי ארגון כנסים של מספרים ורושמים שהיו פתוחים לקהל הרחב.

ספריית בית אריאלה בתל-אביב הייתה הראשונה לקיים בין כתליה כנסים בין לאומיים של מספרי סיפורים מכל רחבי תבל בשנות השמונים ובמקביל גם יזמה את הקמת בית הספר הראשון ללימוד אמנות הסיפור, שמתוכו צמחו מספרים רבים וביניהם גם כאלה החברים בעמותה שלנו.

אנו רואים זאת כתפקיד ראשון במעלה להמשיך במאמצים אלה ולקרב את הציבור לאמנות עתיקה-חדשה זו.

 

אמנות הסיפור המסורתית הולכת ודועכת כיום בישראל כמו גם ברוב ארצות העולם. אמצעי המדיה המודרניים, הרדיו, הטלוויזיה והאינטרנט תפסו במידה רבה את התפקיד החברתי והחינוכי שהיה לאמנות זו בימים עברו. ועם זאת בשנים האחרונות אמנות הסיפור, "אחרי בלותה הייתה לה עדנה" כמו שנהוג לומר (בעקבות הדברים שאמרה שרה אמנו בעת שהתבשרה בשנתה התשעים כי היא עתידה להבין בן לעולם: "וַתִּצְחַק שָׂרָה בְּקִרְבָּהּ לֵאמֹר: אַחֲרֵי בְלֹתִי הָיְתָה לִּי עֶדְנָה וַאדֹנִי זָקֵן" בראשית יח, יב).

יוסי אלפי היה מבין הראשונים להכיר בערכה ובחשיבותה של אמנות הסיפור החדשה ולהפיצה בקרב הקהל הרחב. ברחבי העולם וגם אצלנו כאן בארץ קם דור חדש של מספרי סיפורים שלא חווה את אמנות הסיפור המסורתית ולא הכיר מספרים מסורתיים. מספרים חדשים אלה שמו להם למטרה להחיות את האמנות העתיקה ולהתאימה לצרכיו של הקהל העכשווי. חלק ניכר מחברי העמותה שלנו הם מספרים שרכשו את אמנותם בבתי ספר וסדנאות למספרי סיפורים. העמותה שלנו מבקשת ליטול חלק בהחייאת אמנות הסיפור החדשה ויחד עם זאת לקרב את דור המספרים החדשים למסורת האוראלית העשירה שלנו. במסורת עתיקה זו טמונים אוצרות נרטיביים יקרי ערך שמן הראוי לעשות בהם שימוש גם כיום.

אנו רואים זאת כתפקידנו לקרב את חברי העמותה למורשת הסיפור העתיקה ולחדש את הקשר אתה אם באמצעות פרסום קבצים של ספרי עם מסורתיים ואם באמצעות סדנאות והרצאות שנועדו להנגיש חומרים אלה לחברינו ולקרבם אליהם.

 

חלק ניכר מחברי העמותה שלנו עוסקים באמנות הסיפור כמקצוע וכמקור פרנסה. הקהל העיקרי שאליו הם פונים הוא הקהל הצעיר, תלמידי בתי הספר. עדין אין מספיק מודעות בקרב הקהל הרחב לערכה ותפקידה של אמנות הסיפור כאמנות שנועדה למבוגרים.

העמותה שלנו פועלת ותפעל גם בעתיד לחשיפת אמנות הסיפור בפני הקהל המבוגר והעמדתה של האמנות שלנו בשורה אחת עם יתר אמנויות הבמה, כמו התיאטרון, ועוד, ובאותו זמן עצמו תפעל גם להרחבת הניסיון הנרטיבי של חבריה באמצעות סדנאות ומפגשים עם מספרים מקצועיים מרחבי תבל.

לכל המשימות הללו נדרש גב כלכלי איתן שיתמוך בהן ויאפשר את קיומן. העמותה שלנו, שבימים אלה זכתה להכרה כעמותה ציבורית היכולה לקבל מעניקים כספיים ממקורות ממשלתיים ואחרים, עושה מאמצים רבים להשיג מקורות כספיים שיאפשרו לחבריה להתפרנס בכבוד מאמנותם, להילחם על מימוש זכויותיהם ולקדם אותם בכל דרך אפשרית. ככל שיגדל מספרם של חברי העמותה, כך גם יגבר כוחה ויעלה בידה לקדם את האינטרסים של כלל מספרי הסיפורים בישראל.

אני קורא על כן לכל המספרים, מקצועיים וחובבים כאחד, ולכל מי שיש לו עניין בהחייאתה של אמנות הסיפור, להצטרף בפועל לעמותה שלנו ולחזקה כדי שאכן תגשים את המטרות שהציבה לעצמה.

זכרו כי העמותה היא של כולנו וקיומה ופעילותה תלויים בראש ובראשונה בנו המספרים.

 

ולבסוף ברצוני לומר מילה חמה למנכ"ל שלנו, עומר ראובני, הפועל ללא לאות לקידום העמותה ומפעליה. יישר כוח על פעלו! מי ייתן ורבים וטובים רבות וטובות יצטרפו למאמציו למען המטרה המשותפת.

 

בברכה,

יואל שלום פרץ

יושב ראש העמותה.

 

פרוטוקולים

  25.11.16 

7.1.17
17.1.17
12.7.17
29.5.18
24.6.19

25/9/19
נספח
סעיף
46 
 
תעודת
 רישום
 
 

Thanks for submitting!

עשייה

במהלך שנות קיומה פעלה העמותה הן למען קידום הכשרתם המקצועית של חבריה והן למען יצירת מודעות לאומנות הסיפור בקרב הציבור הרחב והנחלת ערכיה לשכבות נרחבות בחברה, וזאת באמצעות
הקמה וליווי מקצועי למועדוני מספרי סיפורים ברחבי הארץ הפתוחים לקהל הרחב ובשיתוף החברה למתנסים. מטרת המועדונים ליצור מרחב קהילתי וחיבורים בין אוכלוסיות שונות.  המועדונים מהווים עד היום מקום מפגש ובילוי כשהמסגרת המאחדת אותם היא סיפור סיפורים והתוודעות לסיפורו של הזולת. מועדוני מספרים קיימים היום בבית שמש, ירושלים, שדרות, בית אריאלה בתל אביב, בית אל והר חברון.

יצירת מודעות לעידוד הקריאה והחלפת ספרים, דרך מיזם "פותחים את החופש בגדול", בשיתוף משרד התרבות ואיגוד מנהלי הספריות. מיזם המתועד בתקשורת ובו למעלה ממאה מספרי סיפורים המספרים באותה עת בספריות, ברחבי הארץ. המיזם נועד לעודד את ציבור התלמידים לבקר בספריה, להחליף ספרים ולהיחשף לאומנות הסיפור.

בניית תכניות לימודיות ותמיכה במחקרים אקדמיים. אנו מאמינים כי הקריאה נובעת מאהבת הסיפור. ולכן בנינו תכניות לימודיות אותן אנו משווקים למערכות החינוך המעודדות קריאה דרך חשיפה לאומנות הסיפור. כמו כן אנו תומכים ומקדמים מחקרים העוסקים בחשיבות הסיפור ככלי ללימודי מתוך שליחות ואמונה כי הדבר יתרום בהמשך ללמידה משמעותית במערכות החינוך.

יצירת מרחבים תרבותיים להכרת האחר בעזרת סיפור סיפורים. העמותה יוזמת מפגשים של מספרי סיפורים עם קהלים מגוונים, במטרה ליצור חיבור בין אוכלוסיות שונות, מתוך אמונה כי הסיפור האישי מביא להזדהות ולהבנה בין תרבויות. מפגשים כלה .נערכו בג'סר א-זרקה,    .טירה, וירושלים.

קידום הכשרתם המקצועית של מספרי הסיפורים.  העמותה דואגת בכל שנה להכשיר ולקדם את מספרי הסיפורים בהשתלמויות הנמשכות ימים אחדים, מתוך הכרה כי אומנות מספרי הסיפורים דורשת לימוד והתמקצעות. חלק גדול מההשתלמויות מלוות על ידי מכללת אמרסון שבאנגליה, שהינה מרכז עולמי לאומנות הסיפור. בין ההשתלמויות: הסיפור האישי, אימפרוביזציה בסיפור, סיפורי ירושלים, חכוואתי (המספר הערבי), עיצוב הסיפור ומהסיפור האישי לסיפור העם. כמו כן מתקיימות השתלמויות יומיות אחת לחודש בביתו של ד"ר יואל פרץ העוסקות בהיבטים התיאורטיים של אמנות הסיפור ובמורשת הנרטיבית.

תמיכה וליווי עסקי למספרי הסיפורים. העמותה דואגת למספרי הסיפורים באשר הם בכל הנוגע לשמירת עוגן פרנסה, על ידי יצירת קבוצת "נט וורקינג", מאבק בהרעת תנאים וליווי עסקי לעשרות מספרי סיפורים המנסים להשתלב במעגל העבודה.

 

 

שאיפות

ארגון כנסים והשתלמויות לחברי הארגון 

פיתוח פלטפורמות לשיתופי פעולה עסקיים  ומקצועיים

שילוב הופעות של מספרי סיפורים במערכת החינוך כחלק מתכנית הלימודים (למשל במסגרת לימודי הסיפור העממי בכיתות ה')

קידום ההכרה באומנות הסיפור כמקצוע רשמי מטעם מוסדות ממשלתיים

בניית תכנית הכשרה למספרי סיפורים, המוכרת על ידי המועצה להשכלה גבוהה

יצירת קשרים בין לאומיים עם פרפורמרים ומוסדות בתחום

הקמת מרכז לחקר אומנות הסיפור בשיתוף גורמים אוניברסיטאיים

קידום ההכרה בתחום בקרב מוסדות תרבות וכלי התקשורת

ייצוג משפטי לחברי העמותה בסוגיות הנוגעות לתחום כגון, הסדרי תשלום, זכויות יוצרים ותנאי העסקה

בניית כוח ארגוני לתנאי ביטוח ופנסיה

יצירת קהילת חברים תומכת, הדוגלת בעזרה ונתינה הדדית